Полковник доцент д-р инж. Галин ИВАНОВ
Полковник доцент д-р инж. Галин ИВАНОВ е Началник на катедра „Мениджмънт на сигурността и отбраната“ във Военна академия „Г. С. Раковски“, София. Хабилитиран в професионално направление: 9.1.„Национална сигурност”, научна специалност: „Организация и управление извън сферата на материалното производство (Управление на сигурността и отбраната)”. Магистър по: Геодезия, фотограметрия и картография, Икономика и Военно дело. Завършва елитарната магистратура „Стратегическо ръководство на отбраната и въоръжените сили“ (генерал-щабен курс). Автор е на множество монографии, научни статии и доклади. Офицер от кариерата с доказан практически опит в сферата на сигурността и отбраната. Експерт в областта на мениджмънта на човешките ресурси, подбора, обучението, кариерното развитие, административното осигуряване и сценарийното планиране в сектора за национална сигурност. Участва в множество научноизследователски проекти и колективи за разработване на стратегически и доктринални документи в областта на сигурността и отбраната. Член е на съюза на учените в Република България, заместник-председател на Общото събрание на Военна академия и член на съвета на настоятелите на ВВВУ „Георги Бенковски“.
Полковник доцент д-р инж. Светослав СЛАВОВ е доцент в катедра „Военновъздушни сили и противовъздушна отбрана“ на факултет „Командно-Щабен“ при Военна академия „Георги С. Раковски“ в гр. София. Доктор е по „Организация и управление на въоръжените сили“. Научните му интереси са в областта на противовъздушната и противоракетната отбрана, сигурността и безопасността на въздухоплаването, въздушния суверенитет, достатъчността, тактика и оперативно изкуство.
Резюме: В статията е извършен анализ на различните безпилотни летателни апарати и техните технически характеристики. Селектирани са задачите, които могат да бъдат решени, чрез използването на безпилотните летателни апарати и системи. Изведени са основни критерии и показатели, които дават възможност за оценяване на характеристиките на безпилотните летателни апарати. Изведени са основни акценти и поуки от теорията и практиката за целите на използването на безпилотните летателни апарати при технологични аварии.
Ключови думи: Безпилотни летателни апарати, въздушно базирани платформи, технологични аварии.
EVALUATION OF OPPORTUNITIES FOR USE
OF UNMANNED AIRCRAFT IN TECHNOLOGICAL ACCIDENTS
Galin IVANOV, engineer, PhD, Associate Professor, colonel
Abstract: The article analyzes the various UAVs and their technical characteristics. The tasks that can be solved by the use of unmanned aerial vehicles and systems have been selected. Basic criteria and indicators are derived, which make it possible to evaluate the characteristics of unmanned aerial vehicles. Main highlights and lessons from theory and practice for the purposes of using unmanned aerial vehicles in technological accidents are presented.
Keywords: Unmanned aerial vehicles, air-based platforms, technological accidents.